Go to Top

Pudeles – visaptverošs iepakojuma risinājums

Pudeles visbiežāk ir izgatavotas no stikla, māla, plastmasas, alumīnija vai citiem necaurlaidīgiem materiāliem, un parasti izmanto, lai uzglabātu tieši šķidrumus, piemēram, ūdeni, pienu, bezalkoholisko dzērienus, alu, vīnu, cepamo eļļu, zāles, šampūnus, tintes, un ķimikālijas. Galvenais nosacījums- tai ir jābūt pārnēsājamai un ērti paņemamai rokās.

Pudeļu pildīšanas līnijās tām tiek pievienots vēl kāds elements, lai aiztaisītu pudeles muti. Ir divi šādas aizvēršanas veidi- ārējā slēgšana (metāla vai plastmasas vāciņi) vai ar iekšējo aizbāzni (korķis).

Pudele ir… pudele! Tāda visticamāk būtu atbilde jebkuram, kam uzdotu jautājumu, kas tad ir pudele.

Pēc definīcijas pudele ir stingrs konteiners ar kakliņu, kas ir šaurākas par pamata ķermeni un tā saucamo atveri jeb “muti”. Šis iepakojuma veids ir izstrādāts un izmantots jau vairāk kā tūkstošiem gadu, un daži no pašiem senākajiem piemēriem ir atrodami Ķīnā, Feniķijā, Romā un Krētā.

Mazas un lielas pudeles

Konkrēta pudeļu forma un parametri nav definēti, un labi, ka tā, jo tieši tāpēc mums ir šī iespēja veikalu un skatlogu plauktos redzēt pārsteidzošus un neparastus veidojumus, kas pilda pudeles funkciju.

Mazākās izgatavotās pudeles, kas tiešām funkcionē, ir tik sīka, ka satur sevī tikai vienu ūdens molekulu. Ne vairāk, ne mazāk!

Ko darīt, kad pudele tukša?

Mūsdienās pudeles, īpaši plastmasas, ir jāpārstrādā saskaņā ar Pārstrādes kodu, kas atrodams uz katra šāda veida iepakojuma un sniedz informāciju par plastikāta polimēru, kas izmantots iepakojuma ražošanā.

Tas nepieciešams, jo dažādu polimēru pārstrāde būtiski atšķiras, un kods dod iespēju tos sašķirot. Interesanti, ka plaši tiek runāts par „zaļo domāšanu” un plastmasas pudeļu pārstrādi, taču ir izpētīts, ka pagaidām tikai 1 no 5 pudelēm tiek pārstrādāta.

pudele2

Lai gan plastmasa tiek izmantota pudeļu ražošanā salīdzinoši vairāk kā stikls, tomēr stiklam ir kāda būtiska priekšrocība- to var neskaitāmas reizes pārstrādāt, taču tas nezaudē savu kvalitāti. Un, protams, kā gan var nepieminēt iespēju stikla pudeli nodot, saņemot pretī kādu atlaidīti nākamajam gardajam dzērienam!

Burkas un stikla trauciņi

pudele3
Burka ir cieta, tuvu cilindriska tvertne ar plašu muti jeb atvēršanas funkciju. Burkas parasti ir izgatavotas no stikla, keramikas vai plastmasas.

Tās izmanto pārtikas produktu, kosmētikas, zāļu, ķīmisko un citu vielu, kas ir samērā biezas vai viskozas iepakošanā: izlejami šķidrumi biežāk gan iepakoti pudelē. Burkas izmanto arī kā iepakojumu produktiem, kas ir pārāk lieli, lai to izņemtu no šaurā kakla pudeles.

Stikla burkas noteikti ir atrodamas jebkuras virtuves skapī vai ledusskapī. Tās izmanto, lai saglabātu vai uzglabātu tādus produktus kā ievārījums, marinējumi, marmelādes, marinādes, želejas, pikantās mērces, medu un daudzus citus pārtikas produktus.

Tās arī tiek bieži atkārtoti izmantotas, lai gatavotu mājas konservus. Burkas iekšpusi noteikti pirms tam sterilizē, ievietojot to verdošā ūdenī vai cepeškrāsnī uz vairākām minūtēm.

Ja burkas nav vajadzīgas turpmākai izmantošanai pārtikas uzglabāšanai, tās var nodot rūpnieciskai pārstrādei. Arī stikls ir jāpārstrādā saskaņā ar konkrētā materiāla Pārstrādes kodu. Turklāt daži reģioni ir juridiski pilnvaroti maksāts patērētājam par iepakojuma atgriešanu mazumtirgotājam, tādējādi veicinot otrreizējo pārstrādi.

Tiem, kuriem patīk rokdarbi un kreatīvas nodarbes, burkai atrodas vēl kādi pielietojumi , piemēram, tik ļoti populāro svečturu vai vāžu izgatavošanā.

Aizskrūvē, aizvalcē, aizspundē…

Burkas lielākoties tiek aizvērtas ar metāla vai plastmasas vāciņiem, kas ir aizskrūvējami vai aizvalcējami, taču mūsdienās, lai novērstu iepildītās masas izlīšanu, tiek izmantoti arī stikla vai korķa spundes.

Aizvēršanas princips ir atkarīgs no burkas satura un vispārējām normām un regulām, kas nosaka konkrētā produkta iepakošanas un uzglabāšanas noteikumus.

Starp citu, tieši burkas savas augstās karstumizturības dēļ, tiek uzskatītas par mikroviļņu krāsns labāko draugu, jo neļauj sildāmajam šķidrumam viršanas gadījumā izšļakstīties.

stikla pudele

Pudeļu materiāli – stikls un plastmasa

Tradicionāli pudeles tiek ražotas no stikla vai plastmasas, katram no šiem materiāliem piemītot savas priekšrocības un trūkumus. Stikla pudeles ir ļoti populāras, jo tās ir izturīgas, nekaitīgas veselībai un nedaudz smagākas, kas dažos gadījumos nodrošina stabilitāti un kvalitāti.

Stikls ir arī 100% pārstrādājams, kas ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc to izvēlas daudzos iepakojuma veidos. Stikla pudeles tiek izmantotas gan alkoholisko dzērienu, piemēram, vīna un alus, gan pārtikas produktu, piemēram, eļļas, iepakošanai.

Savukārt plastmasas pudeles ir ļoti vieglas, izturīgas pret triecieniem un lētākas ražošanā, tādēļ tās ir ļoti populāras masveida ražošanā. Tās ir lielisks risinājums dzērienu, kosmētikas līdzekļu un citu šķidrumu uzglabāšanai. Plastmasas pudeles ir pieejamas dažādās formās un izmēros, kas padara tās piemērotas dažādām nozarēm un pielietojumiem.

Tomēr plastmasas pudeles ir mazāk videi draudzīgas, jo tās tiek ilgstoši sadalītas, radot piesārņojumu, ja netiek pareizi pārstrādātas. Tādēļ ir svarīgi izvēlēties pārstrādājamas plastmasas pudeles un izmantot plastmasas pudeles, kas tiek ražotas saskaņā ar ilgtspējīgas pārstrādes principiem.

Pudeļu dizains un forma

Pudeļu dizains ir ļoti daudzveidīgs, un tas tiek pielāgots gan produkta funkcionalitātei, gan estētiskajiem mērķiem. Pudele ir definēta kā stingrs konteiners ar šaurāku kakliņu nekā pamata ķermenis, kas ļauj to aizvērt ar dažādiem aizvēršanas mehānismiem, piemēram, vāciņiem vai korķiem.

Lai gan daudzus gadus pudeles forma un dizains ir bijuši diezgan konservatīvi, mūsdienās ražotāji bieži vien izstrādā unikālus un inovatīvus dizainus, kas piesaista patērētāju uzmanību veikalos un uzlabo lietotāja pieredzi. Pudeļu izmēri var būt ļoti atšķirīgi – sākot no mikroskopiskām pudelītēm, kas satur tikai vienu ūdens molekulu, līdz lielām pudelēm, kas paredzētas dzērieniem vai ķīmiskajiem šķidrumiem.

Tā kā pudele ir izstrādāta, lai būtu pārnēsājama un ērti paņemama rokās, tās ergonomiskie dizaini ir būtiski, lai nodrošinātu vieglu lietošanu un pārvadāšanu. Stikla pudeles bieži tiek izmantotas premium produktu iepakošanā, jo tās sniedz greznības sajūtu un piešķir izsmalcinātību.

Pudeļu aizvēršanas sistēmas

Pudeļu aizvēršanas mehānismi ir viens no svarīgākajiem aspektiem, kas nosaka to funkcionalitāti. Pudeļu pildīšanas līnijās tās parasti tiek aizvērtas ar ārējiem vāciņiem (plastmasas vai metāla) vai ar iekšējiem aizbāžņiem (korķiem). Ārējā slēgšana ir visizplatītākais aizvēršanas veids, īpaši dzērienu nozarē, kur metāla vāciņi vai plastmasas skrūvējami vāki ir ērti un droši. Savukārt iekšējie aizbāžņi, piemēram, korķi, tiek izmantoti vīniem, šampaniešiem un citiem produktiem, kur nepieciešama labāka gaisa necaurlaidība, lai saglabātu kvalitāti.

Pudelēm ir plašs izmantošanas klāsts

Pudeles, kas ir izgatavotas no dažādiem materiāliem, piemēram, stikla, plastmasas vai citiem, piedāvā plašu pielietojumu klāstu, sākot no ikdienas dzērieniem līdz specializētiem ķīmiskajiem produktiem. Ar saviem dizaina un funkcionalitātes risinājumiem tās palīdz nodrošināt produktu drošu uzglabāšanu un pārnēsāšanu.

Tomēr, lai samazinātu negatīvo ietekmi uz vidi, svarīgi ir pārstrādāt un atkārtoti izmantot šos materiālus, tādējādi veicinot ilgtspējīgu resursu izmantošanu un ekoloģiskās atbildības palielināšanu.