Plastmasas iepakojums ir viens no visplašāk izmantotajiem materiāliem mūsdienu ražošanas industrijā, un tā lietošana tikai palielinās. Plastmasa ir pazīstama ar savu elastību, vieglumu un spēju pielāgoties dažādām ražošanas vajadzībām.
Plastmasas iepakojums tiek plaši izmantots gan pārtikas, gan farmācijas, gan rūpnieciskajos produktos. Šajā rakstā apskatīsim plastmasas iepakojuma īpašības, priekšrocības, dažādos plastmasas tipus un to izmantošanu dažādās nozarēs.
Plastmasas veidi un to pielietojums
Plastmasas ir polimēri, t.i., ķīmiskie savienojumi, kas veido cietus materiālus. Plastmasas ražošanā izmanto gan termoplastiskās, gan termoreaktīvās plastmasas, kas atšķiras pēc savām īpašībām un pielietojuma jomām. Plastmasas raksturojums un pielietojums ir atkarīgs no polimēra struktūras un ražošanas procesa.
- Termoplastiskās plastmasas (termoplastos): Šīs plastmasas ir tās, kas sildot kļūst mīkstas un izkūst, bet atdzesējot atkal sacietē. Tās var atkārtoti apstrādāt, pārvēršot tās atpakaļ uz šķidru stāvokli, kas ļauj izmantot šīs plastmasas atkārtoti. Termoplastiskās plastmasas tiek izmantotas daudzos iepakojuma tipos, piemēram, maisiņos, pudelēs, plēvēs un traukos. Piemēram, polietilēns (PE), polipropilēns (PP) un polistirols (PS) ir visbiežāk sastopamie termoplastiskie polimēri, ko izmanto iepakojumos pārtikai, sadzīves ķīmijas produktiem, rūpniecības iekārtām un pat kosmētikas nozarē.
- Polietilēns (PE) ir ļoti elastīgs materiāls, ko izmanto plēvju, maisiņu un pudeles izgatavošanai. Tā ir arī ļoti izturīga pret mitrumu, un tas ir viens no visbiežāk izmantotajiem materiāliem pārtikas iepakojumos.
- Polipropilēns (PP) tiek plaši izmantots konservu kārbu, pudeļu un rūpniecības iepakojumos, kā arī kā materiāls trauku un cauruļu ražošanā.
- Polistirols (PS) ir caurspīdīgs materiāls, kas tiek izmantots dažādos iepakojuma traukos, piemēram, vienreizējos ēdienu traukos, pudeļu vāciņos un plēvēs.
- Termoreaktīvās plastmasas: Šīs plastmasas pēc apstrādes kļūst cietas un neatgriezeniski saglabā savu formu. Šie materiāli pēc izgatavošanas vairs nevar tikt pārveidoti vai izkausēti, un tie sadalās augstās temperatūrās. Viena no visbiežāk izmantotajām termoreaktīvajām plastmasām ir teflons, kas tiek izmantots augstas temperatūras ierīcēs, piemēram, pannās, cepamajās formās, matu taisnotājos un gludekļos. Teflons ir ļoti izturīgs pret ķīmiskām vielām un augstām temperatūrām, taču tas ir iekļauts bīstamo materiālu sarakstā, jo tas ir bioloģiski nesadalāms un uzkrājas cilvēka organismā. Tāpēc teflona lietošana un apstrāde ir kļuvusi par jautājumu, kas prasa lielāku uzmanību, lai samazinātu potenciālās vides un veselības problēmas.
-
Videi draudzīgākas alternatīvas plastmasas: Arvien vairāk uzņēmumi meklē videi draudzīgākas alternatīvas plastmasai, kas samazinātu vides piesārņojumu un atkritumu daudzumu. Ir radušās jaunas plastmasas, kas tiek uzskatītas par videi draudzīgām alternatīvām tradicionālajām plastmasām, piemēram:
-
Bioplastmasa: Bioplastmasa ir bioloģiski noārdāma plastmasa, kuru pilnībā vai gandrīz pilnībā iegūst no atjaunojamām izejvielām, piemēram, kukurūzas cietes vai cukurbiešu ekstrakta. Tā ir piemērota dažādām lietojumprogrammām, tostarp pārtikas un dzērienu iepakojuma ražošanai, un tā sadalās dabīgajā vidē, nepiesārņojot to. Bioplastmasas izmantošana kļūst arvien populārāka, pateicoties tās spējai samazināt atkritumu daudzumu un ietekmi uz vidi.
-
Oksi-sadalāmā plastmasa: Oksi-sadalāmā plastmasa ir plastmasa, kas ir modificēta tā, lai, pakļaujot to skābeklim, tā sadalītos īsākā laika posmā. Tas palīdz novērst plastmasas uzkrāšanos atkritumu poligonos, jo materiāls pakāpeniski pārvēršas par dabīgiem elementiem, piemēram, oglekli un ūdeni.
Latvijā ir pieejamas arī šīs videi draudzīgās plastmasas alternatīvas, kas palielina atjaunojamo materiālu izmantošanu un palīdz uzņēmumiem būt atbildīgākiem attiecībā uz vides saglabāšanu.
Plastmasas iepakojuma priekšrocības un trūkumi
Plastmasas iepakojumam ir daudzas priekšrocības, kas padara to par populāru izvēli dažādās nozarēs:
-
Zema cena un vieglums: Plastmasa ir lēts un viegls materiāls, kas samazina transportēšanas izmaksas un padara to pievilcīgu izvēli masveida ražošanai un izplatīšanai. Tā ir pieejama daudzos izmēros un veidos, un to var izmantot dažādiem iepakojuma risinājumiem.
-
Elastība un pielāgojamība: Plastmasa ir ļoti elastīga un viegli pielāgojama dažādiem iepakojuma dizainiem. Tā var būt gan mīksta, gan cieta, un to var veidot dažādās formās, kas ir ļoti svarīgi pārtikas produktiem ar specifiskām formām vai izmēriem.
-
Aizsardzība un izturība: Plastmasa ir ļoti izturīga pret mitrumu, gaisu un daudzām ķīmiskām vielām, kas padara to piemērotu pārtikas iepakojumam un citām industrijām, kur nepieciešama aizsardzība pret ārējiem faktoriem.
Tomēr plastmasas iepakojumam ir arī daži trūkumi:
-
Vides piesārņojums: Tradicionālā plastmasa ir ļoti grūti noārdāma, un tā var palikt vidē tūkstošiem gadu. Tas rada lielu problēmu attiecībā uz plastmasas atkritumiem, kas piesārņo okeānus, augsni un gaisu.
-
Kaitīgas ķīmiskās vielas: Dažās plastmasās var atrast kaitīgas ķīmiskas vielas, piemēram, bisfenolu A (BPA), kas var ietekmēt cilvēku veselību, īpaši attiecībā uz hormonālām funkcijām. Tādēļ ir svarīgi izvēlēties plastmasu, kas ir droša un piemērota pārtikai vai dzērieniem.
Nākotnes tendences un inovācijas
Plastmasas iepakojuma industrija piedzīvo strauju attīstību, piedāvājot jaunas iespējas videi draudzīgas plastmasas ražošanā un pielietojumā. Arvien vairāk tiek meklēti veidi, kā samazināt plastmasas atkritumus, uzlabot tās pārstrādājamību un ieviest videi draudzīgākas alternatīvas. Jauni materiāli un tehnoloģijas, piemēram, bioplastmasas, oksi-sadalāmās plastmasas un pārstrādes inovācijas, palīdz veidot ilgtspējīgāku iepakojuma ražošanu.
Daudzveidīgs materiāls – plastmasas iepakojums
Plastmasas iepakojums ir ļoti daudzveidīgs un pielāgojams materiāls, kas piedāvā daudz priekšrocību attiecībā uz funkcionalitāti un ražošanas izmaksām. Tomēr, lai nodrošinātu ilgtermiņa ilgtspējību un mazinātu vides piesārņojumu, ir nepieciešams izmantot videi draudzīgākas alternatīvas un ieguldīt inovācijās, kas ļauj samazināt plastmasas patēriņu un atkritumus.
Plastmasas iepakojuma izmantošana turpinās būt būtiska daudzu industriju attīstībā, taču ar atbildīgu pieeju un inovācijām, to var padarīt ilgtspējīgāku un drošāku.
-